KILKA SŁÓW NA TEMAT BÓLU

„Alicja początkowo nie zdawała sobie z tego sprawy, ale okazało się, że ma horobę zwyrodnieniową stawu kolanowego
Zupełnie jak jej ojciec! Gdy bóle stawów stawały się coraz bardziej dokuczliwe, zaczęła się nad tym zastanawiać.“

CZY BÓLE STAWÓW, KTÓRE ODCZUWA ALICJA, TO POWSZECHNE ZJAWISKO?

Typy bólów stawowych

9 personnes sur 10 suffrent d'arthrose

Częstość ChZS wzrasta z wiekiem i szacuje się, że po 65. r.ż. aż 80% populacji ma jej objawy radiologiczne11.

Bóle stawów mają jednak wiele przyczyn i mogą się objawiać na różne sposoby. W szczególności rozróżniamy:

  • zapalne bóle stawów, które nasilają się w trakcie odpoczynku2,3.
    Dotyczą jednego lub kilku stawów, które następnie stają się zaczerwienione, ciepłe w dotyku, a nawet obrzęknięte2.
  • ból wywołany uszkodzeniem mechanicznym, związany z ruchem i nasilający się podczas wysiłku2,3. Ból jest rozległy lub ograniczony miejscowo2.

Nie jest łatwo je rozróżnić, a zupełnie inaczej się je leczy4. Dolegliwości stawowe wymagają więc konsultacji lekarskiej, a w niektórych przypadkach jak najwcześniejszego podjęcia leczenia4.

ALICJI CZĘSTO ZDARZAŁO SIĘ SŁYSZEĆ O „CHOROBIE ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW”. CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Definicja choroby zwyrodnieniowej stawów

Często mówi się o chorobie zwyrodnieniowej stawów, ponieważ stanowi ona przyczynę większości dolegliwości bólowych w stawach5 . Rozwija się w wyniku procesu niszczenia chrząstki6. Choruje na nią blisko 1,5 mln osób w Polsce11, w większości są to kobiety7. Co więcej, częstość jej występowania jest ściśle związana z wiekiem i zwiększa się obecnie z powodu starzenia się populacji6.

Na chorobę zwyrodnieniową stawów choruje 65% osób w wieku ponad 65 lat i 80% osób w wieku ponad 80 lat8.
Połowa osób z chorobą zwyrodnieniową stawów codziennie odczuwa ból7.

les rhumatismes douleurs aux articulations

Termin „reumatyzm” odnosi się do różnych dolegliwości bólowych związanych ze stawami, ale także z kośćmi, mięśniami, ścięgnami lub nerwami. Dolegliwości te utrudniają wykonywanie codziennych czynności9.

Istnieje ponad 200 chorób reumatycznych, do których należy choroba zwyrodnieniowa stawów2.

ALICJA ODCZUWA BÓL W KOLANIE. CZY W TYM STAWIE MOŻE SIĘ ROZWINĄĆ CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW?

Lokalizacja choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć wszystkich stawów w organizmie, lecz niektóre z nich są bardziej narażone niż inne7,8. Istnieją specjalne terminy medyczne dotyczące jej rozwoju w poszczególnych lokalizacjach. Gonartroza oznacza na przykład chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego7, a koksartroza to nazwa naukowa choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego7. Choroba w tych lokalizacjach w największym stopniu pogarsza mobilność pacjenta7,8. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa choć występuje często, nie daje tak oczywistych objawów8. Natomiast w przypadku palców rąk, jest widoczna, ponieważ wtedy palce często ulegają deformacji8.

Incidence moyenne de l'arthrose et principaux sites d'apparition

 

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego opiera się przede wszystkim na wdrożeniu umiarkowanej aktywności i stosowaniu diety (redukcja masy ciała i regularna aktywność fizyczna – z wyjątkiem okresów bolesnych zaostrzeń, gdy konieczne jest jej ograniczenie) w uzupełnieniu do fizjoterapii, oraz ewentualnego noszenia ortez lub używania lasek.

Piascledine®, niezmydlające się frakcje oleju awokado i oleju sojowego, jest powolnie działającym lekiem stosowanym u osób dorosłych w leczeniu objawowym (mającym na celu zmniejszenie bólu lub dyskomfortu podczas ruchu) choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (konieczne jest postawienie rozpoznania choroby przez lekarza).
Należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku.
W razie utrzymywania się objawów należy zasięgnąć porady lekarza.

JAKIE DOLEGLIWOŚCI ODCZUWAŁABY ALICJA W PRZYPADKU CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWU KOLANOWEGO?

Przebieg choroby

Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się nieprzewidywalnym, naprzemiennym występowaniem dwóch stanów bólowych:

  • faza przewlekła: umiarkowany i zmienny dyskomfort podczas ruchu, często powodujący sztywność w stawie. Objawy te ustępują po odpoczynku, ale zaleca się utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej8.
  • faza ostra: zaostrzenie bólowe, które rozpoczyna się rano i czasami w nocy. Nazywa się to „zaostrzeniem stanu zapalnego”. Odpowiada epizodom niszczenia chrząstki, w trakcie których niezbędne jest odciążenie stawu8.
evolution de l'arthrose

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w różnym tempie u różnych osób, a nawet może się ustabilizować8.

Nigdy jednak się nie cofa6,8.

CZYM RÓŻNI SIĘ STAW ZAJĘTY PRZEZ CHOROBĘ ZWYRODNIENIOWĄ STAWÓW OD ZDROWEGO?

Patofizjologia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Nasze stawy składają się z 5 głównych struktur,
z których każda pełni określoną funkcję:

articulation sans arthrose

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana uszkadzaniem chrząstki
ze zniekształceniem stawu

articulation avec de l'arthrose

Czy pamiętasz najważniejsze informacje na temat choroby zwyrodnieniowej stawów?

Nie! Dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, ortopedą lub reumatologiem.
Tak! Występuje u 65% osób w wieku ponad 65 lat i jest przyczyną większości bólów stawowych8.
Nie! Chorobę zwyrodnieniową stawów charakteryzuje codzienny dyskomfort przerywany ostrymi napadami objawów8.
Tak! Nadmierny nacisk może osłabiać chrząstkę i prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów7,8.

Piśmiennictwo :
1. Inserm (2016). 1 in 2 French people suffers from joint pain (Co druga osoba we Francji cierpi z powodu bólu stawów). [online] https://presse.inserm.fr/en/1-in-2-french-people-suffers-from-joint-pain/57035/ – dostęp w dniu 08.06.2022 r.
2. Genevay, S. (2014), La douleur en rhumatologie (Ból w reumatologii), Rev Med Suisse, tom 0, nr 415, 227-228
3. Société Française de Rhumatologie. Rythme de la douleur. (Rytm bólu) [online] https://public.larhumatologie.fr/rythme-de-la-douleur – dostęp w dniu 08.06.2022 r.
4. Kyburz, D. (2015). Les douleurs articulaires dans la pratique. (Bóle stawowe w praktyce), Forum Médical Suisse, tom 15, nr 26, s. 618-622. EMH Media.
5. Vidal (2020). Douleurs articulaires. (Bóle stawowe) [online] https://www.vidal.fr/maladies/appareil-locomoteur/douleurs-articulaires.html - dostęp w dniu 08.06.2022 r.
6. Inserm (2022). Bientôt de nouvelles techniques pour « voir » l’arthrose ?. (Wkrótce pojawią się nowe techniki pozwalające na „zobaczenie” choroby zwyrodnieniowej stawów?) [online] https://www.inserm.fr/actualite/bientot-de-nouvelles-techniques-pour-voir-larthrose/ – dostęp w dniu 08.06.2022 r.
7. Lagorce, T., Buxeraud, J., Guillot, X. (2016). Comprendre l’arthrose. (Zrozumieć chorobę zwyrodnieniową stawów) Actualités Pharmaceutiques, 55(555), 18-22.
8. Inserm (2012). Arthrose. (Choroba zwyrodnieniowa stawów) [online] https://www.inserm.fr/dossier/arthrose/ – dostęp w dniu 08.06.2022 r.
9. Larousse. Rhumatisme. (Reumatyzm) [online] https://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/rhumatisme/69331 – dostęp w dniu 08.06.2022 r.
10. Stop arthrose (2012). Qu’est-ce que l’Arthrose ?. (Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?) [online] https://www.stop-arthrose.org/qu-est-ce-que-l-arthrose – oglądano w dniu 08.06.2022 r.
11. Medycyna po Dyplomie - Choroba zwyrodnieniowa stawów – wyzwanie reumatologii XXI... [online] https://podyplomie.pl/medycyna/37412,choroba-zwyrodnieniowa-stawow-wyzwanie-reumatologii-xxi-wieku?srsltid=AfmBOorm-0adQMKgRt9pftdUm9urbBke4ZJV-8bYDmNpbL5uZ3GejeX7